V asijské kultuře jsou bobule Goji tradičně konzumovány pro své bohaté nutriční hodnoty a zdravotní benefity. První zmínky o jejich využívání pochází z tradiční čínské medicíny, kde byly využívány čerstvé, sušené i různě zpracované (čaje, vína, šťávy). V současnosti roste jejich popularita napříč kontinenty a bývají často nazývány superpotravinou. Toto označení si bobule Goji zasloužily díky obsahu vitamínů, minerálů, aminokyselin a karotenoidů sloužících jako antioxidanty.

Goji najdete uvnitř našeho specializovaného krmiva pro papoušky mazlíčky: Odkaz Divočiny

Goji pro papoušky

Zdravotní benefity

Goji obsahují především vitamín C, draslík, měď, hořčík, železo a zinek a tyto mikronutrienty v bobulích Goji mají vysokou bioaviabilitu. Vysoká bioaviabilita znamená, že se vysoké % zkonzumovaných mikronutrientů opravdu ve střevě vstřebá a není vyloučeno s trusem. Vysoká bioaviabilita obecně patří mezi hlavní výhody krmení čerstvými, průmyslově nezpracovanými krmivy.

Výzkumy v humánní medicíně ukazují, že bobule Goji mají protizánětlivé, antioxidační, antibakteriální, imunostimulační, antidiabetické, neuroprotektivní a protirakovinné vlastnosti.

Goji jako antioxidant

Antioxidanty brání buňky před poškozením různými mechanismy. Jeden z nich je eliminace volných radikálů, které způsobují poškození DNA, lipidů a proteinů. Antioxidanty obsažené v Goji také znásobují působení antioxidantů z ostatních surovin Odkazu Divočiny. Dohromady je tak jejich účinek ještě silnější.

Klinické studie na lidech prokázaly pozitivní účinek bobulí Goji na snížení hladiny cholesterolu v krvi, zlepšení hubnutí, prevenci stařecké slepoty a posílení imunity.

Červená pro zdraví i zábavu

Za sytě oranžovo-červenou barvou stojí obsah beta-karotenů, který je dokonce vyšší než v mrkvi. Beta-karoteny se v těle přeměňují na důležitý vitamín A, který hraje zásadní roli ve fungování imunity v dýchacím traktu.

Nedostatek vitamínu A je častou příčinou onemocnění dýchacího traktu papoušků chovaných v zajetí. Obzvláště náchylní jsou na tento nedostatek Žakové, kteří v přírodě konzumují značná množství palmových plodů, které obsahují hodně karotenoidů.

Sytá barva bobulí a jejich netradiční struktura zároveň slouží papouškům jako skvělý zdroj zábavy a zvídavého zkoumání.

Zdroje

Vidović, B. B., Milinčić, D. D., Marčetić, M. D., Djuriš, J. D., Ilić, T. D., Kostić, A. Ž., & Pešić, M. B. (2022). Health Benefits and Applications of Goji Berries in Functional Food Products Development: A Review. In Antioxidants (Vol. 11, Issue 2, p. 248). MDPI AG. https://doi.org/10.3390/antiox11020248

Ma, Z. F., Zhang, H., Teh, S. S., Wang, C. W., Zhang, Y., Hayford, F., Wang, L., Ma, T., Dong, Z., Zhang, Y., & Zhu, Y. (2019). Goji Berries as a Potential Natural Antioxidant Medicine: An Insight into Their Molecular Mechanisms of Action. In Oxidative Medicine and Cellular Longevity (Vol. 2019, pp. 1–9). Hindawi Limited. https://doi.org/10.1155/2019/2437397