Měsíček lékařský je pestrobarevná bylina hojně využívaná v tradiční medicíně pro léčbu ran, vředů, jizev a omrzlin. Své latinské jméno (Calendula) získala v dobách antického Říma, jelikož kvete od jara až do podzimu a téměř každý kalendářní měsíc se s ní tak můžeme setkat. V léčbě se využívá díky svým analgetickým, anti-diabetickým, zklidňujícím, hepatoprotektivním, protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem.

Další možnost využití jsou poté při problémech zažívacího a rozmnožovacího traktu. Především napomáhá při léčbě kvasinkových infekcí, střevních vředů, křečích zažívacího traktu a průjmů. V dutině ústní pak výluh z měsíčku zklidňuje podrážděné či poraněné sliznice. Zlepší prokrvení a pomáhá odplavovat toxiny z těla.

Měsíček lékařský je zdraví prospěšná součást našeho specializovaného krmiva pro papoušky mazlíčky: Odkaz Divočiny

měsíček pro papoušky

Podpůrné účinky

Zářivě oranžové květy obsahují množství bioaktivních látek jako jsou karotenoidy, flavonoidy, glykosidy a aminokyseliny.

  • Zklidnění – Měsíček může zlepšovat účinnost zklidňujících léků
  • Snížení vysokého krevního tlaku – Při užívání léků na vysoký tlak může měsíček zvyšovat jejich účinnost.
  • Snížení krevního cholesterolu
  • Podpora hojení poraněných sliznic a kůže

Zdroje

Ashwlayan, V. D., Kumar, A., Verma, M., Garg, V. K., & Gupta, S. (2018). Therapeutic Potential of Calendula officinalis. In Pharmacy & Pharmacology International Journal (Vol. 6, Issue 2). MedCrave Group, LLC. https://doi.org/10.15406/ppij.2018.06.00171

Veterinary Herbal Medicine. (2007). Elsevier. https://doi.org/10.1016/b978-0-323-02998-8.x5001-x

John, R., & Jan, N. (2017). Calendula Officinalis-An Important Medicinal Plant with Potential Biological Properties. In Proceedings of the Indian National Science Academy (Vol. 93, Issue 0). Indian National Science Academy. https://doi.org/10.16943/ptinsa/2017/49126