Poslechněte si celý rozhovor

Papoušek odchovaný pod rodiči přichází do nového domova často nepopsaný jako list papíru. To nám dává unikátní možnost vybudovat u něj správné návyky a vychovat si z něj skvělého parťáka. Jak s papouškem pracovat, aby poslouchal téměř na slovo? A můžeme ho odnaučit i křičet?

Trenérka papoušků Andrea Pokorná vám v naší radioporadně poví vše o tréninku těchto opeřenců a jejich vzájemném vztahu s lidmi. Točí s papoušky videa a radí všem, kteří mají chuť si takového společníka pořídit a dobře ho vychovat.

Vy máte dvě holky, jestli to tak můžu říct.
Ano mám dvě papouščí slečny. Rozhodla jsem tak, protože nemám zatím zájem odchovávat mladé a nechtěla jsem, aby byli pouze samostatně, takže dvě holky byla jasná volba.

Když jsem viděla vaše instruktážní videa, co vaši opeřenci všechno umí, tak si troufám říct, že jsou vychováni doslova jako psi. Jsou papoušci i tak chytří?
Jsem v tomto lehce zaujatá, protože papoušky opravdu zbožňuji, ale myslím si, že papoušci se rozhodně svou inteligencí vyrovnají psům a v některém ohledu je možná i předčí. Každopádně v podstatě každého papouška dokážete naučit mnoho základních jednoduchých triků.

A ti větší, inteligentnější papoušci, jsou schopni zvládnout už neuvěřitelné kousky a chápat úplně neuvěřitelné koncepty. Stačí jim to jen správně vysvětlit a naučit je rozumět našim povelům.

Vaše Nory létá na ukázání prstů, hraje basketbal, aportuje, podává drápek. Jak dlouho trvá, než se to papoušek naučí?
Nory je klasický příklad toho, jak dokáže být papoušek opravdu perfektně učenlivý. Protože jednodušší triky je ona schopna pochopit během 15 minut. Vážně to není nic složitého, pokud víme, jak na to.

Ale vyžaduje to hodně lásky a trpělivosti?
Samozřejmě. A nejdříve se potřebujeme se my sami naučit, jak papouška trénovat a teprve potom se to od nás může papoušek učit.

Tedy chce to mít peníze, prostor a čas k tomu, abychom se mohli papouškovi dostatečně věnovat?
Čas hraje opravdu zásadní roli. Pokud chceme, aby byl u nás opravdu papoušek spokojený, psychicky v pohodě a dlouho zdravý, je zapotřebí věnovat spoustu času hlavně přípravě před tím, než si ho vůbec pořídíme. Věnovat se tomu, dávat pozor na vše, co papoušek smí a nesmí, nastudovat si mnoho informací. A potom každý den s papouškem je učení se něčeho nového.

Poslechněte si celý rozhovor