Žádný papoušek se v přírodě neživí pouze zrninami, ale každý den konzumuje i byliny, plody, pupeny, květy, drobný hmyz, zeleninu či ořechy. V zajetí bychom se měli snažit co nejlépe napodobit tuto přirozenou rozmanitost, kterou ve volnosti nachází.

Skrytá hrozba nedostatku zeleniny

Každý den se ale setkávám s majiteli, jejichž opeřenci nad zeleninou ohrnují nos a raději si pošmáknou na kousku slunečnice nebo se cpou ovocem. Možná si říkáte, že papoušek je téměř divoké zvíře, a proto musí vědět, co je pro něj dobré. Bohužel je to přesně naopak. Papoušek má stále tendenci stravovat se stejně, jako jeho divocí příbuzní. To znamená vybírat si co nejtučnější a energeticky nejbohatší stravu, aby měl dostatek síly celý den létat a unikat predátorům. Jenže to je dobrá strategie pro život v divočině, a nikoliv v našem obýváku.

Papoušci v zajetí mají minimální výdej energie a vzniká tak nerovnováha mezi příjmem a výdejem, která postupně vede k obezitě a s ní spojeným zdravotním problémům.

zelenina pro papousky

"Pestrá strava je základ zdraví"

Vyvarujte se podávání avokáda, česneku a cibule.
Ostatní zeleninu lze nabízet v nejrůznějších kombinacích. Nutričně nejhodnotnější je čerstvá zelenina, tepelně nezpracovaná. Pro ušetření času můžete připravit bohatý mix, který poté zamrazíte. V mražáku uchovávejte maximálně 6 měsíců a rozmraženou porci zkrmte ten samý den.

10 Tipů pro přechod na zdravější potravu

Pro zdraví a dlouhý život je zcela zásadní, aby papoušek každý den baštil širokou nabídku zeleniny a odpovídající množství ovoce, dle druhu. Například amazoňani potřebují vyšší % ovoce a naopak australské druhy podstatně méně. Pokud ale není papoušek na zeleninu zvykán od malička, bývá ho často problém přesvědčit, že to divné zelené v jeho misce je opravdu k jídlu. Ujišťuji vás ale, že každého papouška lze naučit jíst zdravě. Tady je soupis různých tipů, které můžete postupně vyzkoušet. Úspěch závisí pouze na vaší trpělivosti.

 • Nabízíme zeleninu jako první věc hned ráno. První 1-2 hodiny papoušek nedostane do misky nic jiného než zdravou zeleninu, kterou ho zrovna učíme jíst.
 • Nabízíme zeleninu různými způsoby, abychom upoutali papouškovu pozornost a zjistili jeho preference: Nakrájenou na malinké kousíčky, nakrájenou na velké kusy, zaklíněnou mezi mříže klece, nabodnutou na větvičku uvnitř klece či na kovovém špízu.
 • Do nakrájeného mixu zeleniny přidáme malé množství zrní/granulí (cca čajovou lžičku) a zamícháme do sebe.
 • Zkoušíme nabízet střídavě z misky, kterou papoušek dobře zná a střídavě z ruky.
 • Předstíráme, že zeleninu jíme sami a necháme papouška „ukrást“ si kousek pro sebe. Tady jen vždy dáváme pozor, aby papoušek neměl přístup k našim slinám, neboť obsahují jiné druhy bakterií, na které není papouščí zažívací trakt připravený a mohou tam způsobit pěknou paseku.
 • Pokud máme jiného papouška, který zeleninu už baští, využijeme toho a krmíme je zeleninou společně/případně přes mříže, abychom druhému papouškovi ukázali, že zelenina je opravdu k jídlu.
 • Kousky zeleniny pokapeme papouškovou oblíbenou ovocnou šťávou (například z vymačkané mandarinky, manga, rozmixovaných jahod, jablek,…)
 • Rozmixujeme zeleninu spolu s ovocem a dáme papouškovi do misky nebo nabízíme z prstu
 • Pokud ani tento mix nemá úspěch, zamícháme do kaše z rozmixované zeleniny a ovoce papouškovo zrní či granule. Pokud se bude chtít nabaštit, bude muset nejprve olízat zeleninovou kaši. Tímto způsobem ho zvykáme na chuť zeleniny a jakmile ji začne sám jíst, už není třeba nic mixovat.
 • Pokud by nic z předchozího nefungovalo, můžeme ještě vyzkoušet zeleninu povařit (v čisté vodě, bez soli a koření!)/ podusit či spařit. Při tepelné úpravě se snižuje obsah zdravých látek a vitamínů, takže jakmile se papoušek naučí zeleninu jíst, už jí nijak tepelně neupravujeme. Teplá jídla navíc podněcují nežádoucí hormonální chování spojené s agresí, křikem a snáškou vajec.
 • Každý papoušek je zcela unikátní, moje pyrura například bláznivě miluje olizování kapek z čehokoliv. Proto dostává mokré listy salátu, ze kterých nadšeně olizuje kapky vody.
spis se zeleninou a papousek