Hostem radioporadny je chovatelka a cvičitelka papoušků Andrea Pokorná. Budeme mluvit o tom, jak papouška naučit sedat na prst, neklovat, jak ho socializovat, jak ho naučit jíst zeleninu a mnoho dalšího.
Určitě tomu předcházelo možná půlroční nebo roční zvažování, jestli to budu zvládat časově, prostorově i finančně. Je to sice malý papoušek, ale stejně tak velký závazek jako u většího.
Teď jste absolvovala veterinární praxi v Německu, byly tam papoušci s vámi?
Pře léto jsem opravdu absolvovala veterinární praxi dva měsíce v německém Giessenu. Bohužel jsem ale své papoušky musela nechat doma kvůli přepravním možnostem a zvykání si na nové prostředí. Doprava až do Německa by pro ně byla podle mě náročnější než to, že se o ně dva měsíce staral někdo jiný.
Zjistila jste v Německu něco nového, co by mohlo obohatit majitele papoušků a jejich parťáky u nás?
Samozřejmě jsem zjistila spoustu věcí, které jsem se naučila. Oni jsou v Německu trošku dál než u nás a spousta českých chovatelů a veterinářů se z těchto věcí může poučit. A zase se trošku zlepšit.
Rozhodně mě zaujalo, že v Německu je ze zákona povinnost mít vždy dva papoušky, nikdy nesmí být papoušek sám. U nás to v zákoně není, ale rozhodně každému chovateli doporučuji, aby do budoucna počítal s tím, že papoušek zkrátka nemůže zůstat napořád sám, měl by mít k sobě parťáka. Měli bychom s tím počítat už při pořizování prvního kamaráda.
Rozhovor pokračuje na stránkách archivu Českého rozhlasu HK…
" Každému chovateli radím, aby počítal s tím, že papoušek nemůže zůstat sám, měl by mít k sobě vždy dalšího opeřeného parťáka. "
— Andrea Pokorná, chovatelka a trenérka papoušků